6 olulist tegurit, mida jälgida mahlapressi soetamisel

Koduseks mahlapressimiseks on üheks heaks valikuks korvpressid, kuid korvpresse on turul erinevaid -nii puidust kui metallist korviga, lahtivõetavate ning ühes tükis korviga, erinevate raamidega ning erinevast materjalist, samuti ka erinevas hinnaklassis. Mille järgi korvpressi valida? Milline korvpress on hea? Siinkohal toome  välja 6 olulisemat punkti, kuidas ära tunda kvaliteetne korvpress.

1.   Mis materjalist on valmistatud pressimisplaat ning mahla kogumisrenn? 

Eriti olulist rolli mängib mahlapressi osade materjal, kui press soetatakse just õunamahla pressimiseks. Kvaliteetsete mahlapresside puhul on nii pressimise plaat kui ka renn ehk need osad, mis pidevalt mahlaga kokku puutuvad, valmistatud happekindlast roostevabast terasest. Odavamate mahlapresside puhul võivad need olla värviga kaetud tavalisest terasest või alumiiniumist, mis happelise mahlaga kokku puutudes võivad hakata kiirelt roostetama.  

 

Samuti on oluline jälgida pressimisplaadi ning mahlarenni materjali nende tugevuse seisukohast. Siinkohal mängib olulist rolli just pressimisplaadi ja renni materjali paksus, kuna nii plaadile kui mahlarennile avaldatakse igal pressimiskorral märkimisväärset survet. Paksust roostevabast terasest valmistatud pressimisplaat ja mahlarenn on palju vastupidavamad ning usaldusväärsemad, kui teised materjalid.


2.   Milline on mahlapressi keermelatt? 

Keermelatiks nimetatakse mahlapressi keermega telge, mille otsas on pressimisplaat. Keermelati puhul tasuks jälgida nii keerme tüüpi kui ka keermelati ehitust ja ühendust pressi raamiga.  

Korraliku keermelati tunneb ära trapetskeerme järgi (b), mis on vastupidavam, kui kolmnurkkeermega (a) latid. Kolmnurkkeermega lattide keermed on peenemad ja nõrgemad ning võivad seetõttu ka kergemini katki minna. 

Teise asjana võiks keermelattide puhul uurida, kuidas on keermelatt pressi paigaldatud. Odavatel mahlapressidel läheb keermelatt otse läbi raami, mis tähendab, et sisekeere on tehtud otse raami sisse. Kui seda keeret mingil põhjusel, näiteks suure jõuga, maha keeratakse, siis tuleb vahetada välja terve raam. Kui uut raami pole enam kuskilt võtta (müüjate sortimendid muutuvad, varuosi pole saadaval vms) siis tuleb rikutud press lihtsalt ära visata.

Kvaliteetsed pressid tunneb ära aga raami sisse paigaldatud eraldi keermestatud puksi järgi, mida on võimalik vajadusel eraldi välja vahetada. Näiteks on meie pakutavatel Fratelli Baesso korvpresside raami sisse paigaldatud eraldi keermestatud puks, mida on võimalik vastavalt vajadusele eraldi vahetada. Pildil välja toodud V20 INOX mudelil on näiteks eriti tugevad ning kulumiskindlad pronksist keermepuksid nii raami sees kui pressimisplaadiga ühenduskohas. 


3.   Mis materjalist on pressi korv? 

Pressi korvid on üldjuhul valmistatud puidust või roostevabast terasest. Kvaliteetsed puidust korviga mahlapressid on valmistatud pöökpuidust. Teist sorti puidust korvid võivad mahlaga ning veega kokku puutudes ning neid puhastades aja jooksul paisuda või praguneda ning seetõttu ei pruugi pressimiseks mõeldud plaat enam korvis vabalt liikuda.


Lisaks pöökpuidust korvile on teiseks ainuvõimalikuks valikuks roostevabast terasest korv. Roostevabast terasest korvi on võrreldes pöökpuidust korviga lihtsam puhastada ning samuti ka peale pressimist kiiremini kuivatada ning hoiustada. Puidust korvi peaks laskma peale loputamist värske õhu käes kuivada.  


Samuti tasub korvi puhul vaadata selle konstruktsiooni. Korvi pealtpoolt vaadates on näha, millised on liistude vahed. Fratelli Baesso mahlapressidel on liistude vahel ümara kujuga sooned, mis on mõeldud mahla paremaks ärajuhtimiseks. Mahl jookseb kogumisrenni soonte vahel, mitte korvi välispinnal. Odavamatel pressidel on enamasti liistud tavalise kandilise profiiliga.
4.    Kuidas liigub raami pealmine osa? 

Korvpressi pealmise osa liikuvusel on oluline jälgida kahte punkti. Esiteks, kui suures ulatuses liigub pressi raam ehk pressimisplaadiga osa. Tasuks jälgida, kas pressimisplaadiga osa liigub täielikult pressi korvi kohalt eemale või ainult teatud osas. Mida rohkem see pressi kohal olevat pinda vabastab, seda hõlpsam on pressi korvi nii täita kui ka tühjendada. Osade presside puhul ei pruugi pressimisplaadiga osa olla täielikult liikuv ning seda tülikam ning aeganõudvam võib olla pressi täitmine ning tühjendamine.  

Teiseks on tähtis jälgida, kui pressi raam on liikuv, siis millised on pressi raamil olevad kinnituskohad. On oluline, et kinnituskohad hoiaksid raami sirgelt vertikaalasendis ning oleksid tugevad, kuna pressimisel avaldatakse kogu pressile märkimisväärset survet. Odavamad pressid ei pruugi survele vastu pidada ning just raami kinnituskohad võivad olla kohad, mis pressimisel järgi annavad.


5.   Kas pressi korv on lahtivõetav? 

Korvi lahtivõtmise võimalus lihtsustab nii pressi tühjakslaadimist kui ka puhastamist. Pressi korv on võimalik kinnitustest avada või kaheks tükiks lahti võtta ning see kiirelt tühjendada. See hõlbustab ka pressi hilisemat puhastamist, kuna korvi osasid saab eraldi pesta ning tänu sellele on võimalik eemaldada kõik viljamassi jäägid.

Üldiselt on puidust pressi korvid kokku pandud kahest osast ning neid on võimalik pressilt eemaldada ning täielikult lahti võtta. Samuti võivad olla roostevabast terasest pressid lahtikäivad, olenevalt nende suurusest. Enamasti on väiksemad roostevabast terasest korvid valmistatud ühes osas ning neid ei ole võimalik lahti võtta, kuid tänu oma väikestele mõõtmetele ning siledale sisepinnale, on neid lihtne ka ilma avamata puhastada.
6.   Millised on korvpressi jalad?  

Korvpressi puhul tuleb kasuks, kui selle jalgadel on olemas augud, mis on mõeldud pressi kinnitamiseks. Pressi raam kinnitatakse stabiilsesse asendisse kruvide abil. Pressi kinnitamine tagab suurema ohutuse pressimisel, kuna pressi ei ole võimalik ümber ajada ning samuti hõlbustab pressimisprotsessi, kuna sel juhul ei ole vaja muretseda pressi liikumise pärast. 

Pressi kinnitamine ei ole alati vajalik, kuna press koos viljamassiga täidetud korviga on juba iseenesest küllaltki raske ning kui pressimine toimub stabiilsel pinnal ei ole vaja muretseda pressi ümberminemise pärast.Kokkuvõte

Odavamad mahlapressid võivad tunduda küll soodsa lahendusena koduseks mahlateoks, kuid võivad edaspidiselt peavalu valmistada pideva juppide otsimise, vahetamise ning parandamisega. Kehvadest materjalidest presside puhul võib samuti sügisel tabada halb üllatus, kui mahlapressi välja otsides avastate, et see on roostetama läinud või puidust korv on niiskuse tõttu paisunud ning hallitunud. Seetõttu oleks mõistlik investeerida korralikku ning vastupidavasse mahlapressi, et seda oleks võimalik muretult kasutada aastaid. Samuti on võimalik korralik mahlapress soetada näiteks kamba peale koos naabrite või sõpradega ning seda õunahooajal omavahel jagada. Loodame, et ülaltoodud tegurid on abiks korvpressi valikul ning aitavad  sammu lähemale omatehtud õunamahla nautimisele.  

Tutvu meie korvpresside valikuga Itaalia tootjalt Fratelli Baesso, kellel on üle 50-aastane kogemus mahlapresside valmistamisel.