Õunamahla pressimine on lihtne!

Õunauputus tabab alati ootamatult. Parim viis sellest võidukalt välja tulla on – pressida õunamahla.

Ärge kartke, et see on keeruline ja raske tegevus. Kui Teil on õunad olemas, siis kõike muud saab meie käest. Pakume vahendeid  nii väikese koduaia pidajale kui väiketootjale, nii purustamiseks, pressimiseks, pastöriseerimiseks kui säilitamiseks. Mahlapressi ja purustaja soetamine on investeering aastateks. Neid võib soetada ühiselt koos pere, naabrite või sõpradega ning hiljem üksteisega jagada.

​Kõigepealt tuleb õunad sorteerida ja pesta, eriti kui õunad on maast korjatud. Mahlaks ei sobi määrdunud ja mädaplekkidega õunad, sest hiljem võib mahl vaatamata pastöriseerimisele kiiresti käärima minna. Isegi väike kogus hallitanud või mädaseid õunu võib rikkuda mahla maitset ja kogu partii säilivust. Mahl tuleb aromaatne ja maitsev, kui  segatakse erinevaid  õunasorte. Oluline on, et õunad oleks  piisavalt küpsed, kuid mitte üleküpsenud. Toored õunad annavad väga vähe mahla välja ning  mahla maitse tuleb väga hapu. Üleküpsenud õunad aga kuivavad ja muutuvad pudedaks, neid on raske pressida ning mahl tuleb hägune ja rohke viljalihaga.  Seepärast  sobivad mahlaks paremini hilissügise ja talveõunad, kuna on mahlasemad ja tihedama struktuuriga kui pehmed suveõunad.

Järgmine samm on õunte purustamine spetsiaalse purustajaga. Pärast purustamist tekkinud ühtlasest massist on lihtne mahla välja pressida ja ka mahlasaak on suurem. Lihtsalt noaga õunte peenemaks lõikamine kahjuks ei täida sama eesmärki  - õunte rakustruktuuri lõhkumist.  Et suurendada saagikust, võib lasta purustatud massil mõne tunni seista enne pressimist.  Purustatud massist hakkab seismise ajal juba ka iseenesest mahla nõrguma.  

Pärast purustamist pannakse õunamass mahlapressi korviossa ja pressitakse. Soovitatav on selle juures kasutada filtrikotti. Sõltuvalt õunasordist  ja purustamise astmest on mahla saagikus  40% kuni 70%  õunte massist. Pressimisel on soovitatav rõhku suurendada  järkjärgult, et  mahl jõuaks eralduda. Üks tsükkel – korvi täitmine, pressimine, korvi tühjendamine - võtab aega umbes 15 minutit. Mahla väljatulek sõltub kõige suuremas osas ettevalmistustöödest ja paljus ka pressimise õigest tehnikast.

Värske õunamahl säilib külmas 3-4 päeva. Kui soovite mahla talveks säilitada, siis tuleb seda pastöriseerida  ja ​villida ​pudelitesse ​või bag in box'i​. Pastöriseeritud õunamahl säilib vähemalt​ 12 kuud.